Mercy College w Dobbs Ferry, NY. Pełna sala dzieci, młodzieży i rodziców. Duże podniecenie. Rodzice nagrywają filmy
i fotografują.
Odbywają się regionalne zawody w stanie Nowy Jork,
w wyjątkowej dyscyplinie – na wyobraźnię, myślenie niekonwencjonalne w ramach programu Destination ImagiNation. Przyjechało ponad 400 zawodników w różnym wieku: od przedszkolaków do uczniów szkół średnich.
Wśród nich jest też 12-letnia Paulina Kanburiyan z New City, której mama jest Polką. Paulina występuje w grupie z Felix Festa Middle School w kategorii „News to Me”. Ich zadaniem jest m. in. odegrać scenkę wyniesienia telewizora z więzienia tak, żeby nikt ze strażników tego nie zauważył.
Mama, Kasia Kanburiyan, jest bardzo przejęta. Kibicuje córce i jej grupie.
„Świetny program, bo rozwija wyobraźnię u dzieci i daje im szansę poznania ciekawych ludzi podczas zawodów” – mówi Kanburiyan. „To wreszcie czas, by zobaczyć owoce pracy całej grupy, która przygotowywała się od grudnia. W ostatnich tygodniach zbierała się nawet codziennie po zajęciach
w szkole”.
Przyjemnie patrzeć na entuzjazm pani Kasi, podobnie jak innych rodziców, którzy od 8 rano towarzyszą swoim dzieciom w rozgrywkach.
Cały dzień trwają prezentacje umiejętności młodych ludzi w 7 różnych kategoriach. W „Coming Attractions” np. dzieci przygotowały reklamę nowego, wymyślonego filmu. A w niej – własny krótki motyw muzyczny i specjalne efekty techniczne. Stopień trudności rośnie, bo trzeba też wprowadzić postacie z dwóch różnych kultur, które żyły w różnych epokach.
W kategorii „Built to Last” zawodnicy przygotowali krótkie przedstawienie na temat ostatniej zabawki, która kiedykolwiek będzie zbudowana. Nie jest to prosta sprawa. Wymaga bowiem najpierw przestudiowana historii różnych zabawek.
– To fajna przygoda – mówi Paulina, która należy do Destination ImagiNation w Rockland od 2 lat.
Jej grupa zajęła 1 miejsce w zawodach stanowych i 13 miejsce na międzynarodowych w Tennessee
w 2010 r. W tym roku nie pojadą, ale liczy się satysfakcja z pomysłowej prezentacji w Dobbs Ferry.
– Do zawodów trzeba przygotować 10 mini przedstawień w grupach 7-osobowych. Losowanie na zawodach zadecyduje, które z nich zostanie zaprezentowane – dodaje. – Jest jeszcze jedna przyjemna atrakcja. Wszyscy uczestnicy wymieniają się odznakami. Zebrałam ich sporą kolekcję.
Zawody z inicjatywy charytatywnej organizacji Destination ImagiNation promują rozwój wyobraźni
i kreatywnego rozwiązywania problemów przez młodych ludzi.
Zainteresowanych rozwojem wyobraźni, odsyłam na portal www.idodi.org
Danuta Świątek
Zdjęcia: archiwum rodziny Kanburiyan