Mercy College w Dobbs Ferry, NY. Pełna sala dzieci, młodzieży i rodziców. Duże podniecenie. Rodzice nagrywają filmy
i fotografują.

Odbywają się regionalne zawody w stanie Nowy Jork,
w wyjątkowej dyscyplinie – na wyobraźnię, myślenie niekonwencjonalne w ramach programu Destination ImagiNation. Przyjechało ponad 400 zawodników w różnym wieku: od przedszkolaków do uczniów szkół średnich.

Wśród nich jest też 12-letnia Paulina Kanburiyan z New City, której mama jest Polką. Paulina występuje w grupie z Felix Festa Middle School w kategorii „News to Me”. Ich zadaniem jest m. in. odegrać scenkę wyniesienia telewizora z więzienia tak, żeby nikt ze strażników tego nie zauważył.

Mama, Kasia Kanburiyan, jest bardzo przejęta. Kibicuje córce i jej grupie.

„Świetny program, bo rozwija wyobraźnię u dzieci i daje im szansę poznania ciekawych ludzi podczas zawodów” – mówi Kanburiyan. „To wreszcie czas, by zobaczyć owoce pracy całej grupy, która przygotowywała się od grudnia. W ostatnich tygodniach zbierała się nawet codziennie po zajęciach
w szkole”.

Przyjemnie patrzeć na entuzjazm pani Kasi, podobnie jak innych rodziców, którzy od 8 rano towarzyszą swoim dzieciom w rozgrywkach.

Odznaki w turnieju Destination ImagiNation

Cały dzień trwają prezentacje umiejętności młodych ludzi w 7 różnych kategoriach. W „Coming Attractions” np. dzieci przygotowały reklamę nowego, wymyślonego filmu. A w niej – własny krótki motyw muzyczny i specjalne efekty techniczne. Stopień trudności rośnie, bo trzeba też wprowadzić postacie z dwóch różnych kultur, które żyły w różnych epokach.

W kategorii „Built to Last” zawodnicy przygotowali krótkie przedstawienie na temat ostatniej zabawki, która kiedykolwiek będzie zbudowana. Nie jest to prosta sprawa. Wymaga bowiem najpierw przestudiowana historii różnych zabawek.

– To fajna przygoda – mówi Paulina, która należy do Destination ImagiNation w Rockland od 2 lat.

Jej grupa zajęła 1 miejsce w zawodach stanowych i 13 miejsce na międzynarodowych w Tennessee
w 2010 r. W tym roku nie pojadą, ale liczy się satysfakcja z pomysłowej prezentacji w Dobbs Ferry.

– Do zawodów trzeba przygotować 10 mini przedstawień w grupach 7-osobowych. Losowanie na zawodach zadecyduje, które z nich zostanie zaprezentowane – dodaje. – Jest jeszcze jedna przyjemna atrakcja. Wszyscy uczestnicy wymieniają się odznakami. Zebrałam ich sporą kolekcję.

Zawody z inicjatywy charytatywnej organizacji Destination ImagiNation promują rozwój wyobraźni
i kreatywnego rozwiązywania problemów przez młodych ludzi.

W programach Destination ImagiNation uczestniczy 125 tys. dzieci i młodzieży w USA i w ponad 30 krajach świata, w tym z Polski.

Zainteresowanych rozwojem wyobraźni, odsyłam na portal www.idodi.org

Danuta Świątek
Zdjęcia: archiwum rodziny Kanburiyan

Poprzedni artykuł„Strony www dla dzieci pomocne w nauce języka angielskiego”
Następny artykuł„Królewna Śnieżka z Julią Roberts”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj